Powrót

EON - Ewidencja odpadów i nieczystości

Podsystem EON swoim zakresem funkcjonalnym obejmuje komplet zagadnień związanych z obsługą odpadów i nieczystości na terenie gminy. Aplikacja wspomaga realizację zadań i obowiązków jakie nakładają na Gminy Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późniejszymi zmianami) i Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. ( Dz. U. Z 2001 r. Nr 62 z późniejszymi zmianami).

  1. Aplikacja umożliwia skuteczne monitorowanie umów zawartych pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami zajmującymi się wywożeniem nieczystości. Dzięki temu urząd ma pełną wiedzę na temat właścicieli nieruchomości, którzy takowych umów nie podpisali. Z kolei funkcja sprawdzania umów na zgodność z dostępnymi danymi ( liczba osób zameldowana na danej nieruchomości pomnożona przez normatywny przelicznik "generowania odpadów"/zużycia wody na jedną osobę) pozwala na wykrycie ewentualnych sytuacji w których właściciel nieruchomości posiada niewystarczającą ilość pojemników/ zbiorników na nieczystości ciekłe i istnieje uzasadnione podejrzenie, że wywozi śmieci "nielegalnie". Tym samym Urząd może sprawniej podejmować odpowiednie decyzje administracyjne wobec właścicieli tych nieruchomości.
  2. EON ułatwia prowadzenie i aktualizację ewidencji: zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, pojemników na śmieci. Zgromadzone w podsystemie dane pozwalają nie tylko na skuteczną kontrolę częstotliwości ich opróżniania, ale zapewniają też Gminie aktualną wiedzę o ilości wytwarzanych nieczystości i sposobie ich zagospodarowywania. Dzięki temu łatwiejsze jest np. podejmowanie decyzji o wszczęciu kroków względem właścicieli nieruchomości nie spełniających ilościowych norm regenerowania odpadów; opracowywanie planu rozwoju sieci kanalizacyjnej, itp.;
FUNKCJONALNOŚĆ
  1. Prowadzenie ewidencji urządzeń służących do gromadzenia odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych: pojemników na śmieci, zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków.
  2. Prowadzenie ewidencji umów na odbiór nieczystości, zawartych pomiędzy właścicielami nieruchomości a firmami zajmującymi się wywozem odpadów i nieczystości:
    Wyjaśnienie:
    Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych - są zobowiązane w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać Gminie wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły. Wykaz zawiera imię i nazwisko/nazwę, adres właściciela nieruchomości, oraz adres obsługiwanej nieruchomości , a także informacje dotyczące: rodzaju odebranych nieczystości, ich ilości i sposobu zagospodarowania.
  3. Funkcja importu umów na wywóz nieczystości z systemów "zewnętrznych". Aplikacja EON daje możliwość automatycznego wprowadzania/aktualizacji danych z umów dostarczanych Gminie przez firmy zajmujące się odbiorem nieczystości (opisanych powyżej). Warunkiem jest przygotowanie w/w danych według parametrów określonych przez OTAGO.
  4. Funkcja ręcznego wprowadzania i aktualizacji umów .
  5. Wydawanie przez Gminę pozwoleń i decyzji na wywóz nieczystości. (rejestracja umów i zezwoleń na wywóz nieczystości, wykonywanie zmian/poprawek umów, zezwoleń, decyzji, możliwość wyszukiwania archiwalnych zezwoleń na wywóz nieczystości).
  6. Kontrola wywozu nieczystości i sposobu ich zagospodarowywania:
    • weryfikacja zgodności danych przekazywanych przez firmy zajmujące się odbieraniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z danymi Systemu OTAGO oraz ich ewentualna korekta ( np. adresy nieruchomości, dane właścicieli nieruchomości itp.);
    • wystawianie i rejestracja upoważnień do kontroli wywozu nieczystości; wykonywanie zmian i poprawek do wydanych zezwoleń;
    • rejestracja wyników dokonanych kontroli;
    • możliwość wydruku: upoważnień do kontroli wywozu nieczystości;
  7. Naliczanie i windykacja:
    • naliczanie należności za wywóz nieczystości z nieruchomości, gdzie Gmina przejęła od właścicieli obowiązki wywozu odpadów;
    • naliczanie opłat z tytułu wydanych przez Gminę zezwoleń na wywóz nieczystości;
    • windykacja należności za wywóz nieczystości od tych właścicieli nieruchomości gdzie obowiązek wywozu przejęła Gmina.
INTEGRACJA

ELUD - Ewidencja ludności.
GEOD - Obsługa zasobu geodezyjnego.

Witryna używa plików ciasteczek (cookies) wyłącznie do przechowywania danych sesyjnych. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykorzystanie ciasteczek prosimy wyłączyć ich obsługę w przeglądarce internetowej.